Aktualności
Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego 2025r.
- Szczegóły
- Paulina Wojniak
- Kategoria: Deklaracja dostępności
Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego 2025r.[ pdf ]
Opieka wytchnieniowa 2025
- Szczegóły
- Paulina Wojniak
- Kategoria: Aktualności
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pińczowie informuje o rozpoczęciu realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2025
Miejski-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pińczowie informuje, że w związku z zakwalifikowaniem wniosku złożonego przez gminę Pińczów do wsparcia finansowego w zakresie świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, Gmina Pińczów uzyskała środki finansowe na realizację zadań ww. Programu w kwocie 31 082,40 zł. Program jest finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
W ramach przyznanych środków finansowych planuje się objąć usługą opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego łącznie 3 opiekunów osób z niepełnosprawnością w tym:
– 3 rodziców/opiekunów osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
Ośrodek informuje, że Program będzie realizowany w formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego - w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Limit usług opieki wytchnieniowej na 1 uczestnika w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż 240 godzin.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów
sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
-
dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
-
osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
-
orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
-
orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
Adresat Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za realizację usług w ramach Programu.
Aktywność zawodowa nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usług opieki wytchnieniowej.
Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które:
-
posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym,lub
-
posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
-
zostaną wskazane przez uczestnika programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Posiadanie doświadczenia może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością.
Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.
W związku z powyższym Gmina Pińczów zamierzając przystąpić do Programu "Opieka wytchnieniowa" dla JST - edycja 2025, zwraca się z prośbą do mieszkańców zainteresowanych udziałem w programie o kontakt z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pińczowie w terminie do 28 lutego 2025 roku do godziny 15.30.
Ewentualną wolę skorzystania z oferowanego Programu można:
-
przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
-
zgłosić osobiście w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pińczowie, ul. Złota 7
Zgłoszenie chęci uczestnictwa w Programie nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem do udziału w Programie.
Osoby chętne do świadczenia tego typu usług i spełniające powyższe kryteria mogą się zgłaszać się do Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pińczowie od 13.03.2025 do 28.03.2025 roku.
Szczegółowe informacje dotyczące Programu są dostępne w placówce oraz pod numerem telefonu 41 3572432
Załączniki:
„Opieka wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
- Szczegóły
- Paulina Wojniak
- Kategoria: Aktualności
Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pińczowie
planuje przystąpić do realizacji programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
„Opieka wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pińczowie informuje, że prowadzi nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego. Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.
Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
Ośrodek planuje, że Program będzie realizowany w formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego - w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Limit usług opieki wytchnieniowej przypadający na 1 uczestnika Programu w 2025 r. wynosi 240 godzin.
Z uwagi na termin złożenia wniosku do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, zgłoszenia przyjmowane są w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pińczoiwe ul. Złota 7, 28-400 Pińczów, do dnia 26 listopada 2024 r.
W sprawie tej można także kontaktować się z pracownikami socjalnymi Ośrodka
pod nr telefonu: 412345016
Zgłoszenia będą podstawą do oszacowania potrzeb osób zainteresowanych tą formą pomocy w 2025 r.
Zadanie publiczne będzie Finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego otrzymanych od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Więcej informacji o Programie można znaleźć tutaj - link: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1555,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025 https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1555,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025
„Nowa- aktywna Ja”
- Szczegóły
- Paulina Wojniak
- Kategoria: Aktualności
Pragniemy poinformować, że Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu, realizuje projekt „Nowa- aktywna Ja” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS, w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.
Celem projektu jest wspieranie zrównoważonego powrotu na rynek pracy 80 kobiet z województwa świętokrzyskiego, w tym 44 zamieszkujących obszary wiejskie, które pozostają bez pracy i sprawują opiekę nad dzieckiem do lat 7 lub osobami potrzebującymi opieki, poprzez objęcie ich wsparciem w zakresie godzenia życia zawodowego z prywatnym oraz wsparciem w zakresie równości kobiet i mężczyzn.
Projekt skierowany jest do bezrobotnych kobiet które:
- zamieszkują województwo świętokrzyskie ( w szczególności obszary wiejskie);
- sprawują opiekę nad dzieckiem do lat 7 lub nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;
- powracają na rynek pracy po okresie sprawowania opieki oraz deklarują gotowość do aktywizacji zawodowej;
- nie otrzymują jednocześnie wsparcia w więcej niż jednym projekcie z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej dofinansowanej z EFS.
Wsparcie w ramach projektu obejmuje:
- Sporządzenie Indywidualnego Planu Działania;
- szkolenia i warsztaty zawodowe;
- stypendium szkoleniowe;
- indywidualną sesje z doradcą zawodowym;
- indywidualne poradnictwo psychologiczne;
- indywidualne konsultacje dietetyczne wraz z treningiem personalnym i karnetem na siłownię;
- szkolenia z wizerunku biznesowego;
- zwrot kosztów dojazdu oraz zapewnienie opieki na dziećmi i osobami zależnymi.
Od 28 października 2024 r. rozpoczynamy I Nabór do projektu, szczegóły dostępne są na naszej stronie projektu https://www.opiwpr.org.pl/projekty/nowa-aktywna-ja oraz pod numerami telefonu
15 833 34 00, 41 378 13 16.